Meglepő fordulat állt be két ügyben is április 24-én: mindkettő érdemi, a szcientológiára nézve súlyos következmények nélkül lezárult.
1. Debbie Cook kontra Nemzetközi Szcientológia Egyház
Erről az ügyről volt már szó korábban itt. Röviden a következő történt: január 1-én Debbie Cook, az "egyház" nemzetközi floridai központjának volt vezetője kiküldött egy köremailt kb. 12000 szcientológusnak, melyben bírálta a túlságosan is pénzközpontúvá vált jelenlegi vezetést. Válaszul egy többszázezer dolláros kártérítési pert akasztottak a nyakába a titoktartási nyilatkozatának megsértésére hivatkozva. Az első tárgyaláson Debbie Cook elkezdte kiteregetni a szennyest, majd ügyvédje révén rengeteg adatot kért be az "egyháztól".
Április 24-én a felek azonban peren kívül megegyeztek (forrás); a megállapodás alapján az "egyház" eláll a követeléseitől, Debbie Cook pedig vállalta, hogy soha többet nem kritizálja az "egyházat", és bizalmas információkat, "üzleti titkokat" nem fog kiadni. Azt is aláírta, hogy mindennemű kapcsolatot megszüntet olyanokkal, akit támadják az "egyházat", és a jövőben sem keresi társaságukat. A megállapodás értelmében az "egyház" ezért pénzt nem fizet.
Mit lehet ehhez hozzáfűzni? Vannak, akik szerint valójában kapott egy talicska pénzt ezért a megállapodásért (viccelődve azt is mondhatnák, hogy hithű szcientológusként azt tette, amit Hubbard tett volna - mindenkit átvert és lelépett a pénzzel).
Szerintem pénzt valószínűleg nem kapott, egyszerűen csak kiszámolta, hogy mennyibe kerülne neki tovább folytatni a harcot. Ehhez fontos tudni, hogy a Marty Rathbun vezette független szcientológusok és maga Debbie Cook is gyűjtött adományokat az ügyvédi költségekre, és a Marty honlapján megjelent elszámolás szerint csak abból a pénzből 10600 dollár ment el az ügyvédre, azaz cirka 2,5 millió forint. Mindez úgy, hogy az ügyvéd olcsón vállalta és volt eddig összesen egy tárgyalás. Az "egyház" pedig mestere az időhúzásnak a jogi arénában. Ráadásul Debbie Cook a cikk szerint egészségügyi problémákkal is küszködik, szóval esélyes, hogy bölcsebben látta elfogadni ezt a kiutat.
Az mindenesetre mindenképpen pozitívumként értékelhető, hogy Debbie Cook eskü alatt tett tanúvallomása megmaradt az utókornak.
2. Jan Eastgate - szexuális zaklatás eltussolása
Rövid összefoglaló (forrás): Jan Eastgate, aki most a Nemzetközi Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért elnöke (a szcientológia pszichiátriaellenes szervezet), 1985-ben lebeszélt egy 11 éves szcientológus lányt és az édesanyját arról, hogy feljelentsék a gyereket molesztáló szintén szcientológus nevelőapát és így ne essen csorba az "egyház" jóhírén (mintha számítana...). A nevelőapa azonban 2001-ben feladta magát a rendőrségen. Mindez Ausztráliában történt.
Tavaly májusban került elő az ügy, amikor is az egyházból kilépett lány és az édesanyja feljelentést tettek a rendőrségen Eastgate ellen, Nick Xenophon ausztrál szenátor segítségével.
Az ügyészség azonban április 24-én úgy döntött, hogy ejti a vádakat, mert nem láttak reményt arra, hogy a meglévő bizonyítékok alapján el lehet majd ítélni Eastgate-et. A rendőrség szóvivője pedig nehezményezte, hogy szerintük Xenophon szenátor "politikai eszközként" kívánta használni a rendőrséget az ügyben.
Ennyi a hír. Amennyire a fórumhozzászólásokból ki tudtam venni, az ügy egyébként nem évült még el. Ha jól értettem, akkor a bizonyíték az anya és a lánya tanúvallomásai. Valahol érthető az ausztrál ügyészség lépése, de azért jó lett volna, ha előveszik a képmutató szcientológust és felhívják a figyelmet erre a gyakorlatra.