Újabb vendégírás, most L. Ron Hubbard életéről, szögletes zárójelben az állításokat alátámasztó források.
Ha valamihez hasonlít egy szcientológia org, akkor az egy Patyomkin-falu, de hadd adjak megértést, ahogy ők mondanák.
Az org az egy olyan épület, amely egyszerre mutatja a mostani vezető megalomániáját, és bizonyítéka annak, hogy a szcientológia már rég nem vallási közösség, hanem egy nemzetközi ingatlanos piramisjáték.
Az ún. ideális orgok létrehozásának az a célja, hogy a vallás gyakorlóinak biztosítsa a fejlődésükhöz szükséges tréningeket, és a világ talán legkisebb zsarnokának fejéből pattant ki (igen, essünk túl rajta, David Miscavage magassága 155 centi [forrás: Tony Ortega blogján a nagyfőnök egykori szabója].)
Amikor bemész egy ideális orgba – mint amilyen Budapesten is van – pont ugyanaz az kép fogad, mint bármely másik ilyen épületben a világon. A recepció, L Ron Hubbard dolgozószobája – sosem tudni, mikor jön vissza a főni – és egy audiovizuális bemutatóterem, ahol a szcientológus messiás termékeny életét követheti végig az olvasó. [A szcientológia hivatalos oldalán itt megnézhető, hogy ez hogyan néz ki.]
Mondjuk úgy, hogy nem bontották ki az igazság minden részletét.
Gyerekként egy indián törzs nemcsak befogadta, de vértestvéri szerződést kötöttek vele. Kicsit sokat olvashatott népszerű western regényeket a gyerek Ron, mert Hugh Dempsey, a törzset jól ismerő történész cáfolta, hogy valaha ilyen szertartásuk lett volna [forrás: a Los Angeles Times cikke a témában].
Megtudhatjuk, hogy Ron volt a világ legfiatalabb "Eagle Scout" címet kapott cserkésze (1924-ben, 13 éves korában). [Egy 2025-ös kutatás szerint ez a cím egyrészt Kaylan Ouerbackert illeti, aki 11 éves korában teljesítette ennek követelményeit, másrészt Victor Holt Jr. 1921-ben 12 évesen megkapta ezt a címet, tehát már akkor sem volt igaz ez az állítás, amikor először elhangzott. - Reformer]
Bemutatják Ront, a felfedezőt, de a történet sokkal prózaibb, a családdal utazott Ázsiába, ahol a jegyzetei szerint meglehetősen rasszista módon beszélt az ázsiai emberekről. ["Érezni rajuk az elmulasztott fürdések szagát. Kínával az a baj, hogy túl sok itt a ferdeszemű." - Russell Miller: Az arcátlan messiás c. könyve idézi Hubbard naplójából]
A történet szerint a távol-keleti vallásokat tanulmányozta. Megismerhetjük a repülőgép-pilótát, aki számos rekordot tartott, de sajnos ezeknek a rekordoknak [az egyház hivatalos életrajzi oldalán kívül] semmi nyoma. Nem véletlenül.
Hubbard katonai múltja különösen érdekes része a tárlatnak, mert ebből kiderül, hogy két Bíborszív (Purple Heart) tulajdonosa és számos más harci érdeméremmel tüntették ki. Egy esetben a hajóját ért támadást csak ő élte túl, kilométereken úszva a cápáktól hemzsegő tengeren, félig vakon és géppuska lövedékekkel a testében. Azt is megtudjuk, hogy hős volt, aki elsüllyesztett egy japán tengeralattjárót. Kitől tudjuk? Tőle.
Ezzel szemben a katonai aktája szerint enyhén begyulladt a szeme és vélhetően gyomorfekélye volt, ugyanis harci cselekményben sosem vett részt, csak olyan kitüntetésekkel rendelkezett, melyeket az alapkiképzés során kapott. És a japán tengeralattjáró helyett egy idegen szigetet torpedózott meg ez a zseni, akitől ezután megvonták annak a lehetőségét, hogy más bajtársait vezethesse. [forrás: Chris Owen: Ron The "War Hero", 4.4 Claim and counter-claim]
De kiderül Hubbard tagja volt az első atomfizikus csapatnak, és magas etikai szintje miatt mondott nemet a atombomba kifejlesztésre, amire felkérték, ezért a kormány Hubbardot olyan területekre vezényelték, ahol dúltak a harcok. Nos nem kérték fel, mert a George Washington Universityt – amire hivatkozik, hogy ott tanult – a második évben otthagyta, ráadásul atomfizikából (továbbá németből, differenciálszámításból és analitikus geometriából is) meg is bukott. Az egyetemen egyébként 2,28 volt az átlaga [forrás: Michael Shannon: A Biography of L. Ron Hubbard].
Hubbard gyakran említi, hogy doktori címet szerzett, valamint sokszor utalt magára mérnökként - például az All About Radiation című könyvét doktori (PhD) és diplomás mérnöki (CE) címet feltüntetve adta ki:
Nyilván nem volt doktor; egy ismert diplomagyár doktori címét vette meg, és használta is egy ideig ezt a címet, míg ettől az egyetemtől Kalifornia állam meg nem vonta jogkört diplomák kiállítására. Mielőtt Hubbard körmére égett volna az ügy, gyorsan és teátrálisan lemondott erről a címről [forrás: Wikipedia-cikk a Sequioa Egyetemről, amely az egész sztorit forrásmegjelölésekkel kifejti].
És ahogy már említettem, nem, nem volt harci cselekmények részese, szóval az egész történet, az egész amúgy izgalmasnak tűnő sztori úgy ahogy van, őrületes kamu.
A probléma az, hogy az egész Hubbard történet ott kezdődik, hogy megjelenik a Dianetika könyv, melyben leírja az élénk képzelettel megáldott író, hogy magát a súlyos, halálos harci sérülésekből meggyógyította. De ma már tudjuk, hogy ez nem igaz.
És azt is, hogy Hubbard boncolási jegyzőkönyve alapján elmondhatjuk, ugyan a testén harci sérülés nyomait nem, de tűnyomokat igen, illetve a szervezetében egy nyugtatót [Vistaril] találtak. A boncolási jegyzőkönyv megjegyzi továbbá, hogy Hubbard utolsó napjaiban egy agyi érkatasztrófát követő beszédzavarral (afázia) küszködött.
Hubbard a hivatalos egyházi vélemény szerint elvonulását kutatással és a magasabb szintek kidolgozásával töltötte, míg tanúvallomások szerint az utolsó két évben már valószínűleg demensen, értelmetlen és olvashatatlan kézzel írott feljegyzések és levelek írásával ütötte el az idejét. Vagyis a szcientológiában semmi sem az, aminek látszik, de minden sokkal őrültebb, mint hitted.