Beleznay Endrével színházról, szerepről, szcientológiáról
Megjelenés dátuma: 2009. augusztus 28. 12:16
Szerző: Benedek Bálint
Nagykanizsa - A közelmúltban a HSMK idei nyári színház sorozatának utolsó előadásán a Minden lében három kanál című vígjátékban egy mellékszerepben tűnt fel a pályáját egykor Zalaegerszegen kezdő Beleznay Endre. Akit nem csak színészi vonatkozásban ismerhetünk.
A 2005-ös Szőke kóla című magyar vígjáték sztárját mostanában leginkább a szcientológiai egyház hazai nagyköveteként emlegetik. Gyakran amerikai kollégájához, a szintén szcientológus Tom Cruise-hoz hasonlítják.
- A szcientológia valóban ekkora hatással van az életére?
- Különösebben nem - fogalmazott Beleznay Endre. - Persze L. Ron Hubbard írt erről egy csomó könyvet, amiből már sokat el is olvastam, amikor úgy érzem, hogy megint fellapoznám, akkor biztosan meg is teszem. Ez nem kíván nagyobb aktivitást, mint például Harry Pottert olvasni. A sajtóból értesültem, hogy én vagyok a szcientológiai egyház magyar szóvivője. Az egyik színésziskolámat Amerikában, jelesül Los Angelesben végeztem, mely része a szcientológiai egyháznak. Aztán dolgoztam ott egy évet, sőt, most is dolgozom, és a javarészt szcientológiai anyagok fordítására épülő tévéfilmekben is szerepelek. Ilyen szinten tehát van aktivitásom a területen, sőt, a feleségem csak ezzel foglalkozik, ugyanis a Budai Dianetika Központot vezeti. Viszont én, mint tevékenységi kört vagy munkát nem tekintem a legfőbb foglalatosságomnak.
- Ezek szerint a színház maradt az örök szerelem?
- A nyár alapvetően a színházi szerepekről szólt, ugyanis hat darabban állandóan játszottam, sőt; ehhez még jött három új, tehát tényleg nem panaszkodhatok. Az egyik legnagyobb élményem a Tenkes kapitánya című musicalhoz köthető, amit Balikó Tamás rendezésében a siklósi várban egymás után ötször is telt ház előtt játszottunk. Ebben a labanc Bruckenbacker kapitány szerepét kaptam. Akkora sikernek bizonyult, hogy az utolsó előadásra rendőri segítséget is kellett kérni a hömpölygő embertömeg visszatartására. Katartikus élményben lehetett részünk, minden apró poént tapsok kísértek, a végén mindenki felállva köszönte meg a játékunkat. Most próbáljuk a Zrínyi 1566 című rockmusicalt, ami Szigetvár ostromáról szól, vagyis Zrínyi kirohanásáról, ez inkább dráma. Ebben török vezért alakítok, eleinte gondoltam, hogy el kellene bújnom, mert a végén széttépnek a magyarok. Ugyanis az nem járja, hogy két nagy darabban is az ellenséget játszom. Aztán rájöttem, hogy nem is olyan negatív szereplő a Szokoli Mehmed, hisz történelmi tény, hogy többször meg akarta menteni Zrínyit, aki makacs volt és nem hagyta magát.
- Beleznay Endre és a dráma?
- Igyekszem mindenben feltalálni magam. A megélhetés szempontjából most az a legbiztonságosabb, ha színpadon állok.
Életrajzi morzsák
● Zalaegerszeg volt az első színház, ahol hivatalosan szerződtették Beleznay Endrét
● A Zrínyi 1566 című, most készülő film rendezője, Moravecz Levente először bízott rá komoly szerepet
● Az országos ismertséget Friderikusz Sándor Meglepő és mulatságos címû showjában látható álriporteri alakítása hozta meg
● 1999-ben a Csíííz címû szórakoztató műsor házigazdája volt
● Több kész forgatókönyve van, melyeknek ő a producere, szatirikus filmötletére akadt már érdeklődő
Hát maradjunk annyiban, hogy ennél szorosabb a kapcsolat - ő L. Ron Hubbard magyar hangja (az ő hangjával veszik fel Hubbard előadásainak magyar változatát). Tart előadásokat is az egyháznak.