1967. február 12-én hivatalos egyházi irányelvként megjelent "A vezetők felelőssége" c. Hubbard írás, amely tulajdonképpen Victor Wolfgang van Hagen: The Four Season of Manuela c. könyvének kritikája és elemzése.
A könyv Simón Bolivar és Manuela Saenz élettörténete, és Hubbard ennek kapcsán ír a hatalomról és az odavezető útról.
(Akit érdekel, a teljes szöveget itt elolvashatja.)
Az irányelv a mai napig érvényben van, lássuk mire tanít a "mester":
Bevezető:
Néhány megjegyzés a HATALOMRÓL, arról, amikor valaki hatalom közelében, illetve irányítása alatt áll vagy dolgozik - ami alatt egy olyan vezetőt vagy olyan valakit értünk, akinek széles körű közvetlen befolyása van az emberek dolgaira.
Ezt így írtam meg, két valós személy felhasználásával, hogy egy olyan példát adjak, ami elég nagyszabású ahhoz, hogy érdeklődést keltsen, és kellemes olvasmány legyen.
Egyébként az a könyv, amit hivatkozásul használok, egy fantasztikusan jól megírt könyv.
MILYEN HIBÁKAT VÉTETT SIMÓN BOLÍVAR ÉS MANUELA SAENZ
Referencia:
The Four Seasons of Manuela (Manuela négy évszaka) című életrajz Victor W. von Hagentől. Mayflower Dell, papírkötésű, 1966. okt., 6 shilling.
Simón Bolívar volt a férfi, aki felszabadította Dél-Amerikát Spanyolország igája alól.
Manuela Saenz volt a nő, aki ebben segítette őt, és a társa volt.
Tetteiket és sorsukat beszéli el ez a megindító életrajz.
De a könyv, pusztán drámai értékén túl, feltár és megokol különböző olyan cselekedeteket, amelyek nagy érdeklődésre tarthatnak számot azok részéről, akik vezetnek, vezetőket támogatnak, vagy azok közelében élnek.
Hubbard ezek után leírja, hogy szerinte mi okozta ezen két ember kudarcát. Ez az elemzés azonban elég sokat elárul Hubbard személyiségéről is.
A fő problémája az volt velük, hogy túlságosan idealisták voltak és nem voltak elég kíméletlenek.
Például Manuela Saenz-zel kapcsolatban ezeket írja Hubbard:
A legvégzetesebb hibája az volt, hogy nem végzett Santanderrel, Bolívar fő ellenségével. Emiatt mindent elveszített, amije csak volt a vég előtt, és amije azután volt, hogy Bolívar meghalt. Éveken át tudta, hogy Santandert meg kell ölni. Pár naponként elmondta vagy leírta, hogy így van. Mégsem ígért soha egy szép éjszakát vagy egy marék aranyat valami fiatal tisztnek, hogy megtegye, olyan időkben, amikor a párbaj divat volt.
...
Őrizte Bolívar levelezését, és bizalmasa volt Bolívar titkárainak. És mégsem gyűjtött be, hamisított vagy lopott soha semmilyen dokumentumot, hogy ezeket Bolívarnak vagy a saját udvari körének bemutatva végezzen az ellenséggel.
...
Rengeteg pénz állt rendelkezésére. A megvehető indiánok földjén soha nem költött egy fillért sem arra, hogy vegyen egy fürge késelőt vagy akár egy megbízható bizonyítékot.
Hmm. Érdekes elképzelései vannak Hubbardnak az egy hatalmi pozícióban használandó eszközökről.
De írt úgy általában a vezetésről és a hatalomról:
Ha valakinek egy vezető életét kell élnie, vagy egy vezető közelében kell élnie, akkor az életet életként kell kezelnie. Az élet vérzik. Szenved. Éhezik.
És az életnek jogában kell álljon, hogy lelője az ellenségeit, amíg el nem jön az aranykor ideje.
... jogában kell álljon, hogy lelője az ellenségeit...
Még egy kicsi a hubbardi receptből:
Ha valaki vezető életet akar élni, vagy a vezetés közelében akar élni, akkor hatalmat kell gyűjtenie, amilyen gyorsan csak lehet, és átruháznia másokra, amilyen gyorsan csak elképzelhető, és a legjobb képességei szerint és azon túlmenően is minden humanoidot széles körben fel kell használnia, ha egyáltalán élni akar.
... minden humanoidot fel kell használnia...
És a legfőbb szabály persze - már amennyiben valakinek az az ambíciója, hogy nyerjen - nyerni.
A cél tehát minden eszközt szentesít, hiszen a legfőbb szabály az, hogy nyerni kell.
Utána részletezi, hogy mik a hatalom megtartásának lépései, mind a vezetők, mind a beosztottak számára.
Idézetek (hangsúlyozom, hogy szó szerinti idézetek):
Ha hatalmi helyzetből távozol, azonnal fizesd ki minden adósságodat, minden barátodat teljes mértékben hatalmazd fel, és úgy menj el, hogy a zsebed tele van nehézfegyverekkel, zsarolási lehetőségekkel minden egykori rivális ellen, korlátlan tőkével a magánszámládon és tapasztalt bérgyilkosok címeivel, és költözz el Bulgráviába, és vesztegesd meg a rendőrséget. És még ezek után is lehet, hogy nem fogsz sokáig élni, ha megtartottad az uralkodásnak akár csak egy morzsáját bármelyik olyan táborban, amit most már nem kontrollálsz, vagy csak ha azt mondod: "Benei politikust részesítem előnyben". Igazán veszélyes a hatalmat teljesen feladni.
De nem lehetünk mindannyian vezetők vagy olyan figurák, akik peckesen járkálnak a rivaldafényben, tehát van még más is, amit tudni kell erről:
...
Nem kell tudnia minden rossz hírt, és ha tényleg hatalom, akkor nem fogja állandóan azt kérdezni, hogy: "Mit keresnek azok a hullák a hátsó ajtónál?" És ha okos vagy, soha nem hagyod, hogy azt gondolják, hogy Ő ölte meg őket - ez gyengít téged, és árt a hatalom forrásának is. "Hát, főnök, ami ezeket a hullákat illeti, a világon senki nem fogja azt feltételezni, hogy te tetted. Az ott, a kiálló rózsaszín lábaival, nem kedvelt engem." Na mondja erre ő, ha igazán hatalom: "És miért zavarsz ezzel, ha megtörtént, és te tetted. Hol van a kék tintám?" Vagy: "Kapitány, három parti járőr lesz itt hamarosan a szakácsoddal, Doberrel, és azt akarják majd mondani neked, hogy elverte Simsont." "Ki az a Simson?" "Hivatalnok az ellenség hivatalában, a belvárosban." "Jó." "Amikor végeztek, vidd le Dobert a beteggondozóba, hogy megkapja a szükséges kezelést. Még valami! Emeld meg a fizetését."
...
Végül pedig, és ami a legfontosabb: mivel nem vagyunk mindannyian a színpadon, a nevünket nem írják kivilágított betűkkel, mindig olyan valakinek az irányába nyomd a hatalmat, akinek függsz a hatalmától. Ez lehet több pénz, vagy nagyobb kényelem a hatalomnak, vagy az, hogy ádázul megvéded a hatalmat egy kritikusa ellenében, vagy akár egy ellenségének a tompa puffanása a sötétben, vagy születésnapi meglepetésként az egész lángoló ellenséges tábor dicsőséges fénye.
Ez L. Ron Hubbard elképzelése a hatalomról.