A hír
Megkepő dolog derült ki tegnap.
Először is, The New Yorker-ben egy 26 oldalas tényfeltáró írás jelent meg az egyházról, elsősorban Paul Haggis, hollywoodi rendező és forgatókönyvíró (mindkét minőségében kapott Oscar-díjat; ld. itt és itt) történetén keresztül bemutatva a szcientológia viselt dolgait. Ezt majd egy tényfeltáró könyv is fogja követni. Az írás szerzője Lawrence Wright, aki az Al-Kaidáról írt tényfeltáró könyvéért 2007-ben Pulitzer-díjat kapott.
A cikk említést tesz arról, hogy az FBI 2009 decembere óta nyomoz emberkereskedelem gyanúja miatt, és több volt Sea Org tag is tett már vallomást az ügyben.
Mi számít emberkereskedelmnek?
Az Egyesült Nemzetek határokon átnyúló szervezett bűnözés elleni Egyezményének az emberkereskedelem, különösen a nők és gyermekek kereskedelme megelőzéséről, visszaszorításáról és büntetéséről kiegészítő Jegyzőkönyve (Palermói Jegyzkönyv) meghatározása szerint az emberkereskedelem fogalma: „személyek toborzása, szállítása, átadása, rejtegetése vagy átvétele fenyegetéssel, vagy erőszak alkalmazása útján, vagy más kényszer alkalmazásával, elrablással, csalással, megtévesztéssel, hatalommal vagy kiszolgáltatott helyzettel való visszaéléssel, továbbá anyagi ellenszolgáltatás vagy előnyök nyújtása vagy elfogadása, a célból, hogy egy másik személy felett felügyeletet gyakorló személy beleegyezését elnyerjék kizsákmányolás céljából. A kizsákmányolás fogalmába tartozik különösen mások prostituálásának kihasználása vagy a szexuális rabszolgaság más formái, a kényszermunka vagy kikényszerített szolgáltatások, rabszolgaság vagy az ahhoz hasonló gyakorlat, a szolgaság vagy szervek eltávolítása.”
Kiemelések tőlem, amelyek megállják a helyüket a Sea Orggal kapcsolatban.
Kalifornia állam (itt van a szcientológia nemzetközi központja) büntető törvénykönyve a következő jeleket sorolja fel, amelyek az emberkereskedelem áldozataira jellemzőek:
"trauma vagy kimerültség jelei; fél vagy képtelen beszélni (megtiltották neki, vagy biztonsági intézkedések teszik ezt lehetetlenné); egy meghatározott helyen dolgozik, amelyet nem hagyhat el; tartozása van a munkaadója felé; nem rendelkezik szabadon az azonosító dokumentumaival."
Több volt Sea Org tag állításaival egybehangzó jellemzők ezek.
Egy volt magyar Sea Org nyilatkozott erről egy rádiónak
A „László” néven bemutatott volt magyar Sea Org tag a tampai (ez egy floridai város) rádió The Edge c. műsorában szerepelt. A teljes adás meghallgatható itt.
A következőkről számolt be:
16 évesen elveszített az édesanyját, ekkor találta meg az egyház, szcientológus lett, hogy fel tudja ezt dolgozni.
A 1990-es évek elején megtalálta az egyház szerzetesrendjének, a Sea Organization-nek a toborzója, egy bizonyos Berndt László, aki ma is aktív szcientológus. Azt ígérte neki, hogy a clearwateri Sea Org bázison (ez Floridában található, a neve "Flag Szárazföldi Bázis) jó a fizetés, akár egy autóra is elég, szép lakást fog kapni, az orvosi ellátás biztosított, amerikai felesége lehet, a legmagasabb szcientológia szintekre is eljuthat munkatársként ingyen. Minden évben 1 hónapra hazajöhet a családjához is.
Aláírt egy egymillárd éves szerződést, ami úgymond az elkötelezettség szimbóluma. Más angol nyelvű papírokat is aláírt, magyar nyelvű változatot nem kapott egyikből sem.
A valóság, amikor kiért:
A szálláshely egy kis házban volt, 18 ember lakott 2 szobában, 1 fürdőszoba volt. Heti fizetésként 23 dollárt kapott. Naponta 15 órát kellett dolgozni átlagban, alig volt szabadnap, szabadságra pedig az ott töltött 10 év alatt egyszer sem engedték el. Orvosi ellátás: hetekig nem engedték orvoshoz fülgyulladással; egy másik esetben csak akkor kapta meg a gyógyszer egy másik fertőzésénél, akkor már majdnem elájult.
Étel: nem volt rossz, de 10 éven át ugyanazokat a kajákat ette, amit gyorsan meg lehet unni. A reggeli mindig tojás vagy müzli volt, azóta rá sem bír nézni a tojásra. Kevés zöldség vagy gyümölcs volt, helyette nagydózisú vitamintablettákat kaptak.
Ha "alacsony statisztikájú" volt, akkor csak hideg rizses babot kaphatott, volt hogy hónapokig azt ette.
Ha panaszkodott, vagy kifogásai voltak, akkor "etika részecskének" ill. "etikai csaléteknek" minősítették, ilyenkor még rosszabb kaját kapott, elvonták a fizetését, és megszégyenítő munkákat végeztettek vele (kuka és WC mosás).
Kelet-európai munkaerőimport
Abban az időszakban, amikor ő is kiment oda dolgozni, többszáz ember érkezett a Sea Orgba Magyarországról és Oroszországból. Az R-1-es vallási dolgozói vízum nyújtotta lehetőséggel visszaélve történt ez. A többségük angolul sem tudott, amikor odaért. Az útlevelet le kell adnia az egyház titkosszolgálatának, az OSA-nak. Később ők intézték neki a Zöld Kártyát is (Green Card, letelepedési és munkavállalási engedély az USA-ban). Az OSA dossziét vezetett a Green Card-ot intéző bevándorlási tisztekről, és felkészülve mentek oda a Sea Org tagok (tudták, melyik baseball-csapatnak szurkol, mi a hobbija, mivel lehet rá hatni).
2004-ben több mint 80 embernek járt volna le a vízuma, ekkor mindenféle kényszerházasságokat köttettek velük (USA állampolgárokkal, vagy olyanokkal, akik már megkapták a zöld kártyát), hogy ne toloncolják ki a munkaerőt.
Ha valaki el akar menni, illetve ő hogy lépett le
6 hónapig is eltarthat, mire valaki elmehet. A folyamat lezárultáig minimális fizetést kap, kevesebb alváslehetőség van, rizs és bab a kötelező kaja.
Úgy döntött, hogy nem várja végig és dobbant. 10 évig nem nagyon volt kapcsolata a világgal (semmi információ, semmi pénz), így megtervezni sem volt egyszerű. Postán újította meg az útlevelét, az OSA-nak a lejártat adta oda. Összeszedte a ruháit, levágta a főbiztosítékot (hogy ne lássák a kamerákon), és kirohant az épületből, majd felugrott az első buszra. A reptéren várták volna, ezt már tudta (ez a gyakorlat), nem oda ment rögtön.