Az ausztrál ABC TV Lateline c. műsora két egymást követő nap is foglalkozott a szcientológiával.
Az első szegmens
Átirat és videó itt.
Az első szegmens főszereplője Scarlett Hanna volt, az ausztrál szcientológia egyház vezetőjének lánya. Arról számolt be, hogy gyerekkorában, a szcientológia "elitje", a Sea Org "gyerekrészlegében" (Kadét Org) szörnyű körülmények között lakott (25 hároméves gyerek egy szobában), és alig látta a szüleit. A megfelelő orvosi ellátás is hiányzott. Nagyon magányosnak érezte magát, és tulajdonképpen nem is tudott kivel beszélni. Naponta 20 percet lehetett a szüleivel.
Az apját, Mark Hanna-t, aki az egyház PR-osa volt, Los Angelesbe küldték "rehabilitálódni" (a Sea Orgon belül létezik egy "Rehabilitációs Projekt Csapat" - RPF - nevű korrekciós program a rosszul teljesítők kezelésére), és évekig nem is látta.
Mivel senki sem törődött vele, 13 éves korában elkezdett kimaradozni az iskolából, ahol nem találta a helyét. Egyik ilyen "elcsellengés" során pedig nemi erőszak áldozata lett.
Azt is hozzátette, hogy nemcsak őt érte lelki és testi bántalom.
A szüleit nem hibáztatja, szerinte az egyház nyomására cselekedtek így.
Nagyon nem akarták, hogy a médiához forduljon, a saját apja perrel fenyegette, ha megteszi.
Az egyház mindent tagad, illetve nem kíván egy "családi ügyet" kommentálni. Itt megnézhető a válaszuk.
Második szegmens
Videó - YouTube-on.
Carmen Rainer-t 11 éves korában többször is molesztálta szexuálisan a nevelőapja (szcientológus család). A botrány elkerülése érdekében az egyház igyekezett eltussolni az ügyet, személyesen az ausztrál CCHR (Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért, az egyház pszichiátriaellenes alapítványa) vezetője, Jan Eastgate gyakorolta be az anyukával és a kislánnyal, hogy mit mondjanak a rendőrségnek és a gyerekvédelmi hatóságnak (ugyanis a tudomásukra jutott az ügy, és elkezdtek nyomozni).
A Jan Eastgate-féle akciót a Sydney-i egyházközösség akkori vezetője (most már ex-szcientológus) Carmel Underwood is megerősítette a TV-nek adott interjújában.
Végül sikerült eltussolni az ügyet.
Évekkel később a lány anyja később kilépett az egyházból, és ekkor jogi lépésekkel fenyegette az egyházat, ha nem kooperálnak az ügyben. Ekkor a volt nevelőapát elküldte az egyház a rendőrségre vallomást tenni.
A jegyzőkönyvet be is mutatták, ebből egyértelműen kiderült, hogy a férfi a saját bevallása szerint is azért kerülhette el a súlyosabb következményeket, mert az anya és lánya nem vallott ellene az első kihallgatásokon.
Jan Eastgate és az ausztrál egyház nem nyilatkozott, csak kiadtak egy közleményt, hogy hazugság az, hogy segédkeztek az eltussolásban.
Megszólalt Amy Scobee, a szcientológia által üzemeltetett Hírességek Központjának egyik volt munkatársa, aki szintén nemi erőszak áldozata volt az egyházon belül. 14 éves korában az egyik felettese, egy 35 éves nős férfi megerőszakolta. Az egyház kapcsolatmegszakítással és elnyomó személlyé nyilvánítással fenyegette meg a családot, ha a rendőrséghez fordulnak.
Nick Xenophon
Nick Xenophon független szenátor pedig igazságügyi eljárást kezdeményezett az egyház ellen a friss hírek hallatán.
Ezt mondta:
"Az egyházat kiskorúk bántalmazásával, kikényszerített abortuszokkal, zsarolással vádolják, valamint akaratuk ellenére is fogva tartanak embereket. A szcientológia áldozatainak joguk van egy alapos kivizsgáláshoz."
Az egyház közhasznúságának mértékét egyébként (több nonprofit szervezettel egyetemben) már vizsgálja egy parlamenti vizsgálóbizottság Ausztráliában.
Forrás: Yahoo Australia.