Bevezetés
Egy kicsit hosszabb bejegyzés következik. Azoknak szeretnék segíteni ezzel, akik szeretnék szcientológus családtagjaikat vagy barátaikat valahogy kihozni az egyházból. Ez egy meglehetősen nehéz, időnként lehetetlennek tűnő feladat. Remélem, hogy ez a kis útmutató segíteni tud ebben.
Állást nem kívánok foglalni abban, hogy bizonyos világnézetek és életfelfogások helyesek vagy helytelenek-e. Saját tapasztalataim alapján írtam meg ezt az összefoglalást, filozófiai kérdésekbe (anyag vs. gondolat, a materialista gondolkodásmód, a fogyasztói társadalom problematikája) nem kívánok belemenni.
Az alapkérdés - miért lesz valaki szcientológus?
Tapasztalataim szerint a szcientológusok többsége azért lesz az egyház tagja, mert valamit keres - többnyire valamiféle megoldást egy kínzó problémára, de sokszor az egyházban kötnek ki azok is, akik valamiféle spirituális menedéket keresnek a fogyasztói társadalom és az általános materialista szemlélet elől. A szcientológia felkeltheti azok érdeklődését is, akik a saját szellemi potenciáljukat szeretnék növelni, illetve azt gyanítják, hogy valamiféle természetfelettinek nevezhető képességekkel rendelkeznek, és szeretnének erről többet megtudni.
A szcientológusok többségében tehát spirituális orientáltságú, új gondolatokra nyitott emberek, akiket általában igencsak foglalkoztat bizonyos emberi és társadalmi problémák állandónak tűnő megoldatlansága, és az ember valódi természetét övező általános bizonytalanság és káosz.
A komoly, esetleg tudományos igényű megoldásokra vágyó embereknek igencsak vonzó lehet a szcientológia által hirdetett elv - a természettudományok területén tapasztalható mérnöki precizitás szükségessége az emberi elme és szellem területén.
Az egyház meglehetősen agresszív marketinggel hirdeti azt, hogy Hubbard és csak Hubbard találta meg a válaszokat az élet összes kérdésére, valamint tudományosnak és professzionálisan rendszerezetettnek tűnő kiutat is nyújt a mindennapok taposómalmából, sőt egyenesen a teljes szellemi szabadság, egyfajta istenszerű állapot elérését is kilátásba helyezi.
Az egyház szerint Hubbard az élet majdnem minden területének problémáira megtalálta a megoldásokat, és csak itt lehet megtudni az élet összes titkát.
Egyvalami sikerült, tehát az egész működik
Hubbard életműve valóban tekintélyes. Lenyűgöző mennyiségű írásos anyagot, és felvett előadást hagyott az utókorra. A gyanútlan érdeklődő számára első blikkre tudományosan megalapozott, alaposan kikutatott tárgynak tűnhet a szcientológia.
Vitathatatlan tény, hogy Hubbard számos jó gondolatot és technikát átvett innen-onnan (majd ezeket saját módszereként levédette), és olyan is van technológia is, amelyet saját maga talált ki. Így a szcientológia módszertan bizonyos elemeinek a kipróbálása sikerélménnyel fog járni.
Az egyház által leginkább hangoztatott (valójában logikátlan) alapelve az, hogy "a Hubbard tech (=módszerek összessége) működik", tehát ha egyvalami kipróbál valaki és az beválik, akkor abból azt a következtetést kell levonni, hogy az EGÉSZ, azaz az ÖSSZES Hubbard-módszer működőképes.
A szcientológia legalapvetőbb tétele (ezt kell megingatni!)
"Scientology works" - azaz a szcientológia működik; ezt hallja a hívő minden nap az egyházban, és legalább akkora jelentősége van ennek a mondatnak az egyházban, mint a Szentháromságnak a katolikusoknál.
Ennek a párja pedig az, hogy ha a szcientológia nem működik, az az azért van, mert rosszul alkalmazzák, hiszen a tech működik. Így minden kudarcért (ami az egyház szerint csak és kizárólag a rossz alkalmazás eredménye) az egyén a felelős.
Könnyű belátni azt, hogy ezt a hitet kell valakinél megingatni, ezt kell megtörni ahhoz, hogy elinduljon a szcientológiából kivezető úton. Mivel az állítás tényleg hamis, ez nem egy lehetetlen feladat.
Könnyít a helyzeten, hogy a szcientológusok nagy többségének igenis vannak kétségei mind az egyházzal, mind pedig magával a technológiával kapcsolatban. A kudarcokat azonban az ideológia hatására saját hibájuknak tartják, nem pedig a módszer hibájának.
Zsarolás az örökkévalósággal
Hubbardnak és hű követőinek kedvenc szellemi zsarolási technikája az "örökkévalóság elvesztésével" való fenyegetőzés. Eszerint a szcientológia otthagyás egyfajta örök kárhozatot eredményez - mivel csak a szcientológia nyújt kiutat és teljeskörű szellemi felemelkedést, ennek otthagyása, neadjisten támadása előbb-utóbb a teljes szellemi pusztuláshoz vezet. Ez a testi halálhoz képest sokkal szörnyűbbnek van lefestve.
A valóság
Egyesével megvizsgálva a szcientológia révén elérhető ún. "nyereségeket" rájöhetünk, hogy ezeket a szcientológián kívül is el lehet érni. Ennek azonban az átlag elbizonytalanodó szcientológus nem feltétlenül van tudatában. Az alternatívák megismerése segíthet meghozni a nagy döntést egy szcientológusnak.
Nehezíti a dolgunkat, hogy az egyházban igen erős ellenérzéseket alakítanak ki a megvetően csak "más praktikáknak" nevezett módszerekkel szemben, a pszichológiát és a pszichiátriát pedig egyenesen démonizálják.
Mire mit lehet mondani
ÉRV: Hubbard rendszere egységes egészet alkot, nekem bejött, és elfogadom, hogy csak az jó, amit ő írt, más módszere nem lehet 100%-ban működőképes.
VÁLASZ: Hubbard is merített máshonnan, bizonyíthatóan elismerte mások módszereinek működőképességét. Tehát Hubbard szerint is képes más is működőképes módszerek kidolgozására.
- értékesítési szakkönyvként Les Dane könyveit (Holtbiztos lezárási technikák stb.) javasolja
- PR-tankönyvnek Cutlip-Center: Hatékony Public Relations c. könyvét ajánlja
- az egyik marketing irányelve egy marketing szakkönyv teljes szövegét tartalmazza (Jack Trout - Al Ries: A pozicionálási korszak)
- az OSA-knak kötelező olvasmány Szun-ce: A háború művészete és Clausewitz: A háborúról c. könyve.
ÉRV: Csak itt érhetek el bizonyos nyereségeket, eredményeket.
A válaszhoz tételesen felsorolom az egyház szerint elérhető eredményeket, és az ezekhez vezető alternatív utakat. FIGYELEM! Ezeket a teljesség igénye nélkül teszem, illetve ezek felsorolása nem azt jelenti, hogy szerintem működnek vagy hasznosak. Egyszerűen a saját tudásom és kutatásaim alapján, az érveléshez sorolom fel.
Az érvek és válaszok megírásához felhasználtam egy ex-szcientológus kutatását. Ő 44, 1980 és 1999 között megjelent Advance! magazint tanulmányozott át, főként ezek ún. OT-jelenségekkel foglalkozó részeit. Az OT-szintek a szcientológia haladó, több tízmillióban kerülő szellemi szintjei, amely elvileg természetfölöttinek tekinthető képességekkel ruházza fel ezek elvégzőit és elindítja őket a teljes szellemi szabadság felé.
Ezekbe a magazinokba OT-k írtak a tapasztalataikról, és "nyereségeikről", egyfajta tanúságtételek ezek az elérhető eredményekről.
Célok, ígéretek
Stabil emlékezés azt ezt megelőző életre, nem felejti el, hogy ki volt az előző életében.
Az egyházban: az illető nem talált olyan nyereségjelentést, hogy valaki az előző életében is szcientológus lett volna, megúszta a felejtést, és emlékszik az előző életére. Akikkel én találkoztam, és egyáltalán beszámoltak előző élettel kapcsolatos emlékekről, azok is legfeljebb ködös, bizonytalan történetekkel által elő, még a magas szintű OT-k is. Volt több olyan szcientológus is, akinek semmiféle ilyen élményről v. emlékről sem tudott beszámolni. Pár szórványos emlék jelek szerint a maximum elérhető eredmény.
A szcientológián kívül: az ún. "előző életeknek" igen komoly irodalma van a szcientológián kívül is, pld. csak a Google 43.000 találatot ad az "előző életek" kifejezésre. Számos terapeuta ill. kutató adta ki az ezzel kapcsolatos esettanulmányait könyv formájában (dr. Bruce Goldberg, prof. Ian Stevenson), többféle regressziós-meditációs technika létezik, melyekkel a szcientológia által reklámozottakhoz hasonló eredmények érhetők el.
Nagyon akar valamit, és az (többnyire váratlanul) megvalósul. Ezt "posztulálásnak" hívják (okozó gondolkodás).
Az egyházban: rengeteg ilyen típusú nyereségjelentést lehet olvasni az egyházban, ez az egyik leggyakoribb téma (pld. más munkahelyre vágyott, és egyszercsak megkeresték valahonnan egy neki megfelelő ajánlattal).
A szcientológián kívül: szintén nagyon gyakran előfordul ez a jelenség az egyéb New Age-mozgalmat körében, illetve a hívő keresztények is gyakran beszámolnak valami hasonlóról. A New Age-mozgalomban ezt "a szándék manifesztálásának" hívják, a keresztények pedig úgy ismerik, hogy az "Úr (vagy Jézus) válaszolt az imáimra".
Felsorolni is nehéz azt a mennyiségű irányzatot, könyvet, DVD-t stb., ami ezzel a témával foglalkozik. Pár kiragadott, ismertebb példa: N.V. Peale: A pozitív gondolkodás hatalma, "A titok" c. film, Eckhart Tolle két könyve (A most hatalma az ismertebb).
Ezek hívei is a szcientológusokéhoz hasonló eredményekről, nyereségekről számolnak be.
Előnyük az egyházhoz képest, hogy jóval olcsóbbak, és semmiféle plusz kötődéssel vagy teherrel nem jár az elolvasásuk v. használatuk.
Rá lehet mutatni arra is, hogy rengeteg nagyon sikeres ember van, aki biztosan nem szcientológus, és mégis úgymond "működnek a posztulátumai", tehát képes saját céljait, szándékait megvalósítani. Ebből logikusan az következik, hogy nem csak a szcientológia képes az embereket okozóvá tenni.
(folyt. köv.)
Az utolsó 100 komment: