Az összefoglaló elsődleges forrása Jonny Jacobsen tényfeltáró újságíró blogja. Mr. Jacobsen az eddigi összes tárgyaláson részt vett, és mindegyikről részletes beszámolót írt. Én itt most röviden összefoglalom a lényegi pontokat.
Röviden a perről, előzmények
(összefoglalva és kiegészítve az eddigieket)
A perben 6 szcientológus és 2 szcientológia szervezet érintett. A vádpontok között csalás, és engedély nélküli gyógyszerfelírás is szerepel.
A két szervezet: L'Association spirituelle de l'Eglise de Scientologie (ASES) - ez a párizsi "Hírességek Központja" néven ismert szcientológia szervezet; Scientologie espace liberté (SEL) a másik, ez pedig a "Hírességek Központjának" könyvesboltja. A hat szcientológus egyik, másik vagy mindkettő szervezet munkatársa. (Volt egy hetedik vádlott is, csak ő időközben elhalálozott). Az elsőszámú vádlott a Hírességek Központjának vezetője, Alain Rosenberg.
Alain Rosenberg félrelök egy újságírót a tárgyalás előtt. Fotó: Reuters
Az engedély nélküli gyógyszerfelírással a 6 magánszemélyt, míg "szervezett csalással" a szervezeteket vádolják.
Danièle Gounord, az egyház francia szóvivője szerint az egész ügyet csak a média fújta fel két szervezet, a MIVILUDES és UNADFI nyomására, hogy a bírókra nagy nyomás nehezedjen.
A MIVILUDES a francia miniszterelnöki hivatal egyik háttérintézménye, feladata a szekták tevékenységének figyelése. A jelenlegi elnöke Georges Fenech, akinek volt már egy nagyobb csatája az egyházzal. Ugyanis 1988-ban ő volt az az államügyész, aki Patrice Vic lyoni szcientológus öngyilkossági ügyében nyomozott. Patrice Vic-et éppen egy nagyobb kölcsön felvételére próbálták az egyház munkatársai rávenni, és így befizettetni a következő tanfolyamát. Ekkortájt vetett véget önkezével az életének.
1996-ra jutott el büntetőügyig ez az eset. A lyoni szcientológia szervezet vezetőjét bűnösnek találták (egyfajta gondatlanságból elkövetett) emberöléséért, ugyanis a lelki nyomás hozzájárult Patrice Vic öngyilkosságához. Az ügyben más szcientológusokat is elítéltek csalásért és hasonló bűncselekményekért.
Az UNADFI-t pedig a szekták és a szcientológiához hasonló csoportok áldozatainak családtagjai hozták létre 1974-ben. Az UNADFI mostani elnöke Catherine Picard, aki 8 évvel ezelőtt a francia Nemzetgyűlés képviselőjeként egyik létrehozója volt annak a törvénynek (About-Picard törvény), amely most Damoklész kardjaként lebeg az egyház felett.
Ezt a törvényt kifejezetten a manipulatív, személyes szabadságjogokat korlátozó szekták ellen hozták, mely szerint ha egy ilyen szervezetet kétszer jogerősen elítélnek büntetőügyben, akkor be lehet tiltani a szervezet további működését. De legalább a lehetőség adott lesz! Egyszer már, 2002. májusában a bíróság elmarasztalta az egyházat az adatvédelmi törvények megsértéséért - valaki külön kérte, hogy vegyék le a levelezőlistájukra, de ennek ellenére tovább kapta a leveleket. Az egyházat és vezetőjét 5000-5000 eurós bírsággal sújtották.
A mostani per előtt a médiában pedzegették, hogy a bíróság döntése érinteni fogja-e az egyház státusát. A bírónő erre kijelentette: a bíróságnak nem feladata, hogy egy társadalmi ügyben döntsön, ők pusztán a csalás vádját igyekeznek tisztázni. A vádlottak szempontjából a tét nagy: 7 év börtönt és 1 millió eurós büntetést is kaphatnak a bíróságtól, és be is zárhatják mindkét szervezetet, bár ez a maximális büntetés lenne.
Az origo.hu pontosítja a vádakat:
A mostani eljárás oka két nő, akik azzal vádolták meg a beidézett szcientológusokat, hogy rászedték áldozataikat, akik vettek az egyház termékeiből. Az egyik nő 20 ezer euró értékben vásárolt termékeket, köztük egy elektrométert, amivel a mentális energiát lehet mérni a szcientológia hívei szerint.
A nőt még 1998-ban állították meg az utcán azzal, hogy ingyenes személyiségtesztet tölthet ki, ha lelkileg törékenynek érzi magát. A nő belement, és a teszt eredményei is alátámasztották, hogy lelkileg ingatag. Így eladtak neki többféle terméket, amiktől jobban érezheti majd magát.
A másik vádoló nőt munkaadója kényszerítette rá, hogy töltögessen személyiségteszteket és vegyen részt szcientológiai kurzusokon. Amikor az alkalmazott ezt megtagadta, főnöke egyszerűen kirúgta őt. Eredetileg a két nőn kívül másik két ember (valójában 3 - Reformer) is panasszal élt az egyház vagy egyes tagjai ellen, de ők inkább visszaléptek.
Még egy fontos adalék: Hubbardot 1978-ban Franciaországban elítélték csalásért, 4 év börtönt és 35.000 frank (7000 dollár) pénzbírságot kapott. A tárgyaláson nem vett részt, utána a halálág (1986) bujkált a büntetés elől.
Két akkori (The Times, Los Angeles Times) újságcikk a témában:
Média a tárgyalások előtt
Magyar:
Betilthatják a Szcientológiát Franciaországban (Tények, 2009.05.27 17:00)
Külföldi:
France 24:
CNN:
BBC NEWS | World | Europe | Scientology trial due in France
Scientologists in France go on trial for fraud | Top News | Reuters
Church of Scientology on trial in France accused of defrauding the vulnerable | World news | guardian.co.uk Scientologists in France go on trial for fraud - Europe, World - The Independent
French court tries Church of Scientology - washingtonpost.com
Fraud trial for French scientologists - Religion : news, world | euronews
Scientology on trial in Paris for 'ruin' of disciples - Telegraph
Scientology on trial for fraud in France - CNN.com
1. nap
A tárgyalás előtt a két hölgy ügyvédje, Olivier Morice, nyilatkozatában elítélte az egyházat azért, mert igen nagy nyomást fejtett ki védenceire, így az 5-ből 3-an peren kívül megegyeztek az egyházzal.
A francia jogrendszer szerint azonban az általuk tett addig tett tanúvallomások, és a benyújtott bizonyítékok továbbra is felhasználhatóak az ügyben, így az egyház nem nyert ezzel a húzással akkorát, mint szeretett volna.
A tárgyalás további része előzetes jogi csatározásokkal telt - az UNADFI szeretett volna bekerülni a perbe felperesként, az indítványt az ügyész is támogatotta. A védelem azonban tiltakozott, ugyanis ekkor az UNADFI betekinthetne az összes iratba, és szót is kaphatna.
A bíróság elhalasztotta a döntést az indítványról az ítélethozatalig.
Az érdemi rész másnap kezdődött.
2. nap - május 26.
"Mondtam nekik, hogy nincs annyi pénzem."
Aude-Claire Malton kapott először szót (ő az egyik felperes). A hölgy gyorsan beszélt, elég ideges volt, és néha elsírta magát.
Aude-Claire Malton (középen) és ügyvédje
A következő tanúvallomást tette:
1998. nyarán kb. négy hónap leforgása alatt 140.000 francia frankot (kb. 21.000 euro, ami kb. 6 millió forint) költött szcientológiára. Amikor szakított a mozgalommal, üres volt a bankszámlája, és súlyos adósságai voltak.
Úgy kezdődött az egész, hogy kitöltött egy ingyenes személyiségtesztet, és bement a kiértékelésére. Az egyház munkatársa azt mondta neki, hogy tesztből az derült ki, hogy küszködik az életben. Ez igaz is volt, hiszen egy éve szakított a barátjával, de nem tudta magát túltenni rajta, és depressziótól szenvedett. A központ munkatársai azt ígérték neki, hogy az itt elvégezhető tanfolyamok segíteni fognak rajta.
Az első vásárlása egy 100 frankos (15 euro) könyv volt. De a következő már 950 frankba került.
Pár hét múlva pedig már egy 31590 frank értékű (4816 euro) képzési csomagot akartak vele megvetetni. Ez neki jelentős kiadás lett volna, hiszen a hotelben, ahol dolgozott, 8000 frankot (1200 euro) keresett havonta. Először ellenállt, de addig győzködték, amíg ki nem fizette.
A tanfolyamokat egy tanfolyamteremben végezte, ahol rajta kívül még sokan haladtak a tanfolyamokon. Minden tanfolyam után írnia kellett egy írásos visszajelzést, hogy elégedett volt, csak úgy engedték a következőre.
A bíró itt megkérdezte, hogy jobban érezte-e magát a tanfolyamok után. A hölgy azt válaszolta, hogy igen, mert magával ragadta a hely szelleme.
Július végéig el is végezte a tanfolyamokat esténként (júniusban kezdte). Ez idő alatt többször is bevitték az értékesítőhöz újabb dolgok megvetetésére. "Nem lehetett úgy kimenni az irodájából, hogy ne írtál volna egy csekket, vagy nem fizettél volna a hitelkártyáddal" - mondta. Azt is hozzátette, hogy próbált ellenállni, de mindig meggyőzték. "Ez csak pénz, és érted tesszük" - mondták.
Az egyik nap szándékosan otthon hagyta a csekk-könyvét és a hitelkártyáját, hogy ne tudjon költeni. Ekkor az értékesítő munkatárs és még két másik szcientológus hazakísérte, és ott iratta meg vele a csekket. Az egyik kísérő Jean-François Valli, az egyik vádlott volt. "Azt mondták, hogy azért kísérnek haza, nehogy valami közbejöjjön és lemaradjak a csomagkedvezményről" - mondta.
A kezdeti vásárlásai után Valli folyamatosan figyelte a haladását, és minden adandó alkalommal új tanfolyamokra fizetette be, vagy új könyveket adott el neki.
"Kihasználták a gyengeségemet."
Augusztusban Maltont befizetették egy "méregtelenítő csomagra" - ez egy "Méregtelenítő Program"-ból és egy e-méterből állt (amit nem is tudott használni). A csomag 68.000 frankba (10.000 euro) került. Azt mondták neki, hogy sokkal drágább lenne külön-külön, de így csomagban olcsóbb.
A Méregtelenítő Program egy napi 5 órát igénybe vevő program. Abból áll, hogy az illető minden nap nagy dózisú vitaminokat vesz be, majd fut fél órát, utána pedig eltölt 3-4 órát(kisebb megszakításokkal) a szaunában kiizzadva a mérgeket, amik a vitaminok és a futás hatására újra a véráramba kerültek (legalábbis Hubbard szerint).
A hölgy elmondása szerint folyamatosan kimerült volt a program során, alig tudott aludni, mindenféle kiütései lettek. De aztán 13 nap elteltével kezdte jobban érezni magát.
Újra kitöltötte a személyiségtesztet, de az csak egy kis javulást mutatott. Ettől teljesen elcsüggedt. Nehezen emésztette meg, hogy elhasználta erre az éves szabadságát, kifizette a pénzt, megcsinálta és csak kis javulást ért el.
"Más problémáim is voltak", mondta, ekkora már könnyeivel küszködve. Elfogyott ugyanis a pénze - leürült a folyószámlája, a megtakarítási számlája, sőt az életbiztosításának egy részét is felvette. Felvett időközben egy banki hitelt is, de már az a pénz is elfogyott.
Amikor közölte Valli-val, hogy abszolút semmi pénze nincs már, Valli azt mondta neki, hogy nem baj, tud egy megoldást. Felhívta egyik ismerősét a SOFINCO bank helyi fiókjánál és intézett neki egy újabb hitelt. Még a bankba is elkísérte, amikor felvette a pénzt.
Ezután a központ munkatársai arra próbálták rávenni, hogy hagyja ott az állását, költözzön ki a lakásából és dolgozzon az egyháznak. A fizetése ugyan nagyságrendileg kevesebb lett volna, de a tanfolyamokért nem kellett volna fizetni.
A "segítői" arra is biztatták, hogy beszéljen a családjának a szcientológiáról, és gyakoroltatták vele, hogy miket is mondjon.
A család azonban Malton volt barátjától időközben megtudta, hogy mibe keveredett a lány, és utánajártak a dolognak, összeszedték az egyházról szóló újságcikkeket. Amikor találkoztak és megmutatták neki ezeket, Malton végül ráébredt, hogy hova is keveredett, és telefonon beszólt a központba, hogy ne keressék.
Az egyház azonban nem adta fel ilyen könnyen. Próbáltak egy találkozót leszervezni, de a család tanácsára nem egyezett ebbe bele, hanem kapcsolatba lépett az UNADFI-val.
"Kihasználták a gyengeségemet, a pszichológiai állapotomat... számomra az egyház célja az, hogy kihasználja az embereket, a gyengeségeiket, hogy így jusson hozzá a pénzükhöz."
A bírónő megkérdezte, hogy hogyan érezte magát. Malton azt mondta, hogy fáradtnak, elnyomottnak, állandóan üldözték valamivel. Így érezte, hogy lehengerelték és megsemmisítették.
A bírónő ezután azt kérdezte, hogy miért nem volt képes nemet mondani. Malton azt válaszolta, hogy elkapta a hév, amíg benn volt, része volt a rendszernek, ahol csak a haladás volt elfogadható.
"Nehezen tudtam újrakezdeni ezután az életem. Amúgy sem volt túl sok önbizalmam, de ez a kaland végképp betett neki... nehezen tudtam ezután bízni az emberekben." - mondta még el a végen, könnyek között.
Arra a kérdésre, hogy miért pereli az egyházat:
"Azt gondolom, hogy azokat is képviselem, aki most nem tudnak itt lenni. Manipulálják az embereket, és ennek nem szabad folytatódnia; mindegy, hogy a szcientológusok vagy egy másik szekta követi el, a mentális manipulációt meg kell állítani."
(folyt. köv.)