Forrás: Why We Protest? fórum
2009. január 5-én Marc Headley és ügyvédje, Barry Van Sickle keresetet nyújtott be a Nemzetközi Szcientológia Egyház ellen Kalifornia Állam Legfelsőbb Bíróságánál.
A teljes beadvány itt olvasható, Marc Headley-ről bővebben itt.
Eredetileg többen pereltek volna, de a többieket az egyháznak sikerült "lebeszélnie" erről (féltek, hogy a szcientológus családtagjaik megszakítják velük a kapcsolatot), de Marc kitartott a nyomás ellenére is.
Én ezt hatalmas előrelépésnek látom, ugyanis az egyház Magyarországon is durván visszaél az egyházi státuszával munkaügyi téren - nem fizeti ki még a minimálbért sem, nyugdíjjárulék nincs, be sincs jelentve egy csomó alkalmazott, csak "önkéntesek", nem biztosítja az évi rendes szabadságot, semmi béren kívüli juttatás, a Sea Orgosokat 7-ből 7 napot dolgoznak, napi 12-16 órákat, a túlórapénz és a műszakpótlék ismeretlen fogalmak, ráadásul fiatalkorúakat és gyereket is ilyen körülmények között dolgoztatnak.
Mindezt a "vallásszabadság" nevében. Az egyházi státuszért többek között ezért kaparnak - ezzel lehet takarózni és elhajtani a munkaügyi ellenőröket.
Azért is jelentős ez a per, ugyanis ha esetleg megítélnék az összes jelenlegi és volt munkatársnak visszamenőleg a minimálbért legalább + az összes járulékot befizetné az egyház + a késedelmi kamatok, talán még csődbe is menne :)
Bár az amerikai és az európai (így a magyar is) jogrendszer jelentősen eltér egymástól, pár gondolatot kiemelnék a keresetből, amelyek fontosak lehetnek itt is:
- Az USA Legfelsőbb Bírósága az Alamo-ügyben (Tony & Susan Alamo Foundation vs. Secretary of Labor, 471 US 290) úgy döntött, hogy a nonprofit és vallási szervezeteknek is be kell tartani a munkaügyi törvényeket, beleértve a minimálbérre és a fiatalkorúak foglalkoztatására vonatkozóakat is. Továbbá megállapította, hogy az egy vallási szervezetnél dolgozó alkalmazottakat is védik ezen jogszabályok, akkor is, ha ezt az alkalmazottak esetleg nem akarják vagy nem tekintik magukat alkalmazottnak. A rájuk vonatkozó törvények által nyújtott védelemről nem lehet önként lemondani. Ez azért fontos, mert az egyház védekezése Magyarországon arra épül, hogy hivatalosan "önkéntesként" dolgoznak az alkalmazottak - a Sea Org-tagok, félve a következményektől (ugye a hitük szerint ugrik az "örökkévalóságuk", ha ellenszegülnek az egyháznak) pedig aláírják az ilyen papírokat. Az USA Legfelsőbb Bírósága továbbá úgy érvelt, hogy a gazdasági realitások alapján alkalmazottnak kell tekinteni az így foglalkoztatott embereket, mert annak reményében dolgoznak, hogy valamiféle ellenszolgáltatást kapnak, akármilyen csekély is az. Ezzel pedig azt az érvelést lehet kiütni, hogy itt szegénységi fogalmat tett szerzetesek dolgoznak.
- Szintén megállapításra került, hogy az általánosan értelmezendő törvények (mint a munkaügyi jogszabályok) alól nem mentesülnek a vallások, erre nem értelmezhető az Alkotmányban foglalt védelem, ami a vallási és egyházi szervezetekre vonatkozik.
- Marc Headley érvelései: bár a CSI-tól (Church of Scientology, International) kapta a fizetését, a feladatköre üzleti és világi jellegű volt (filmgyártás). Lényegében nem voltak jogai, mint alkalmazottnak és mindenféle papírokat kellett aláírnia, amelyekben ezekről úgymond lemondott. Ezek aláírására az is késztette, hogy a CSI tájékoztatása szerint nem volt más lehetősége, nem volt joga máshogy tenni. Ráadásul mivel alig kapott valami fizetést, nem is volt lehetősége otthagyni az egyházat és más munkahelyet keresni. Valamint megemlíti azt is, hogy DM fizikailag bántalmazta és a kikényszerített abortuszokat is a nemzetközi bázison, valamint felsorolja az egyház jogsértéseit, illetve azt, hogy amikor elbocsájtották, végkielégítés helyett még önkényesen ki akarták vele fizettettni az ott végzett képzések árát.
Remélem, ez a per meghozza ott a várt áttörést és lehull az egyházi lepel!