Alcím:
avagy hogyan áll át az átlagember a szcientológia gondolatvilágára
Ebben a bejegyzésben azt próbálom meg bemutatni, hogy hogyan lesz valakiből hithű szcientológus, milyen lelki folyamatok zajlanak le valakiben az egyházban onnantól fogva, hogy bekerül, és milyen külső hatások érik. Az itt tárgyalt esetek csak általában igazak – természetesen vannak kivételek, de kisebb vagy nagyobb mértékben minden igazi szcientológus ezen elvek mentén gondolkodik.
A két fő befolyásoló tényező
L. Ron Hubbard írásai
Egy kívülálló számára furcsának tűnhet, hogy hogyan bír ilyen nagy hatással lenni valakinek a világnézetére egyetlen ember munkássága (bármennyire kiterjedt is az). Hiszen nem kevés az olyan ember, aki könyvtárnyi mennyiségű könyvet elolvas úgy, hogy nem igazán változik meg az életszemlélete ezek hatására.
Nos, a kulcs a KÖRÍTÉSBEN és a POZICIONÁLÁSBAN rejlik, valamint a szcientológusok közötti közmegegyezésekben, a csoport nyomásán. Először is, Hubbard műveit a következőképpen állítja be saját maga és egyháza:
- az élet törvényszerűségeit tartalmazzák, tudományos igényű kutatásokkal alátámasztva
- működnek, 100%-ban; ha nem, akkor csak az alkalmazás rossz
- megadják az utat a teljes szellemi szabadság, egyfajta istenszerű állapot felé
- nincs más megoldás erre és sehol máshol nincsenek így összeszedve és rendszerezve az élet törvényei
Ahogy az illető belekerül a szcientológiába, elkezd tanfolyamokat csinálni, auditálásra jár stb., elmegy rendezvényekre, RENGETEG alkalommal megkapja ezt az üzenetet: a „tech” (a szcientológia teljes módszertana, az összes tanítás egyben) MŰKÖDIK. Rengeteg sikerbeszámolót lát, élőben is, amelyekben szinte kivétel nélkül ott van kötelező elemként: a tech működik, nekem bevált. köszönöm Ronnak stb. Magán is tapasztalja, hogy bizonyos elemek hasznosak. És a külső nyomás, a saját tapasztalat hatására nagyon sokan eljutnak arra a pontra a kezdeti kétkedések után, hogy ezt elhiszik. Azt gondolják, ha ez működött, akkor biztos a maradék 99% is.
A másik tényező pedig az, hogy kényelmes és megnyugtató dolog azt hinni, hogy van egy univerzális megoldás minden problémára és nekem csak annyi a dolgom, hogy jó egyháztag legyek és úgymond szabad leszek szellemileg, felülemelkedek a fizikai univerzumon és természetfeletti képességeim lesznek. Nem kevesen vannak, akik el akarják hinni, hogy a 2 + 2 = 4 egyszerűségű törvényszerűségei vannak az életnek is, és kevés erőfeszítéssel is jó lelkiállapotba lehet kerülni.
A szcientológus ismerőseinek gondolkodásmódja, az egyházi munkatársak kommunikációja, Hubbard írásainak értelmezése az egyház munkatársai részéről
Tapasztalataim alapján ez a jelentősebb tényező. A gondolkodásmódot ez formálja a leginkább – mint mond az auditorom (aki a terápiás üléseket csinálja velem), akivel megosztom a legféltettebb titkaim? Hogyan értelmezi Hubbard írásait az etikai specialista, aki segít kimászni a nehéz helyzetekből? Mit mond és mit ígér a regisztrátor (értékesítéssel foglalkozó szcientológus munkatárs), amikor feliratkozok a tanfolyamra? Mit mond a sikeres üzletember szcientológus? Mit mond David Miscavige, az egyház vezetője a rendezvényeken? Mit mond a Sea Org toborzó, amikor megpróbál rávenni, hogy menjek a Sea Orgba?
Ezeket fogom elsősorban kielemezni; azt, hogy milyen belső kultúra, milyen értékrend van a szcientológia közösségen belül és miért úgy néz ki ez kifelé, ahogy.
Főbb alapvető elvek, gondolatok, értékek a szcientológia közösségben
Ezek a következők:
1. Az ember egy halhatatlan, többtrilliárd éve létező szellemi lény és ennek folyományai
a. viszony a szülőkkel, a családdal és a kapcsolatmegszakítás
b. a gyerekekhez való hozzáállás
c. a gyerekszüléshez, neveléshez való hozzáállás
2. A pénzügyi követelés, a 60 – 100 millió forintba kerülő teljes szabadság
a. a csütörtök 14:00, mint mágikus dátum és az „ezen a héten” kifejezés – miért kell minden most azonnal
b. az auditálás és képzés befektetésként eladása, mint a világ legértékesebb árucikke
c. a cégtulajdonosok, ügyvezetők és a „fejétől bűzlik a hal” elmélet
d. a „kiáramlás – beáramlás” trükk
e. az adományozás kultúrája az egyházon belül
f. a szcientológia és a középosztály
g. a barátságok sorsa
3. A szcientológia ellenségei és az ellenségkép - „a veszélyes környezet” és az „elnyomó személyek”
a. a pszichiáterek és a gyógyszergyártók
b. a kormányok, adóhivatalok, egyéb hivatalos szervek
c. az „elnézőség”, „ésszerűség” bűnös dolog
d. a harmadik fél törvénye
e. a TV-nézés és internetezés kérdése
4. Az alacsony statisztika támogatásának tiltása
a. a szcientológia és a jótékonyság viszonya
b. miért nem segít a szcientológia a rászorulókon és betegeken?
5. Az egyén felelős mindenért, ami vele történik
a. a magadnak köszönheted, avagy „behúztad” kérdésköre
b. az egyház nem felelős, csak az egyén
6. A tiszta, hivatalos szcientológia az egyedüli megoldás és az egyetlen remény
a. az ún. „mókuskodók” üldözése
b. a hamis adatok elve
c. minden más rendszer, hit elvetése
d. a cél fontossága, hogyan használjunk egy nemes célt manipulációra
e. a szabadidő és az ún. dilletantizmus
f. a "legtöbb jó a legtöbb dinamikán" elv
Az ember egy halhatatlan, többtrilliárd éve létező szellemi lény
A szcientológia egyik leginkább sulykolt alapelve („a tech működik” utáni második helyezett). Azért ez áll az első helyen, mert ebből rengeteg olyan dolog következik és rengeteg olyan elv keletkezik a közösségen belül, amelyek döntően meghatározzák egy szcientológus gondolkodásmódját.
Az első folyománya: mik a valóban fontos dolgok az életben? Ha én egy halhatatlan szellemi lény vagyok, akkor sok értelme nincs a vagyonfelhalmozásnak (kocsi, ház stb.), mert a következő életemben úgyis indul elölről ugyanaz a játék. Ez mellékhatásként csökkenti a pénzkiadási ellenállást a szolgáltatások vásárlásakor – minek vegyek új autót, drága ruhát, drága kaját stb. amikor sokkal fontosabb arra költeni, hogy szellemileg szabad legyek, hiszen a következő életemre csak azt tudom magammal vinni.
A második folyománya a családhoz való hozzáállás. Halhatatlan szellemi lényként a szülő fogalma más értelmet nyer: akik világra hozták a mostani testemet. Egy szcientológus elméjében leépül a család jelentősége, a szüleire is szép lassan máshogy néz. A későbbiekben tárgyalt pénzügyi nyomás tényezője rejtve belopakodik ebbe a viszonyba: a nem-szcientológus szülők nehezen értik meg, miért költ a gyerek rengeteg pénzt az egyházra, miért nem foglalkozik már annyit az unokákkal (ha vannak), miért foglalt szinte minden hétvégéje, miért mesél otthon mindenféle furcsa összeesküvésekről a pszichiáterekkel a középpontban. A viszony hűvösebbre fordul, amit a médiában előkerülő szcientológiával kapcsolatos rémtörténetek csak fokoznak. Az sem segít, hogy a szcientológusokat általában irritálják a hétköznapi problémákkal, a politikával stb. kapcsolatos beszédtémák – hiszen nekik egy egész világot kell megmenteni és különben is, csak a szcientológia fogja megoldani az ország és a bolygó problémáit, a politikusok sosem!
Az igazi szülő-gyerek viszonyból átalakul; a szcientológusnak egyre inkább csak a teljes szabadsághoz vezető úton megjelenő akadálynak tűnnek a szülei, ha problémáznak a szcientológia miatt. Viszont a várható örökség, esetleg a szülei megszerezhető pénze egyfajta számító, pénzügyi érdekből jó kapcsolatot fenntartó szerepbe viszi a szcientológust.
Ezek fényében a kapcsolatmegszakítás is elfogadhatóvá válik a szemében – hiszen csak a testét hozták világra, és most pedig akadályozzák, hogy szabaddá váljon szellemileg. Kényelmesebb, olcsóbb és egyszerűbb faképnél hagyni az öregeket/testvért/gyereket stb. (ráadásul az etika tiszt is ezt sugallta az egyházban), mint azzal bajlódni, hogy megnyugtassa őket és elmagyarázza az értetlen fejüknek a szcientológia fontosságát és értékét. Ugyanis ha aktívan kapcsolatban van valakivel, aki ellenséges a szcientológiával, akkor nem mehet szolgáltatásra – ez az egyház szabálya. Vagy kezelnie kell a helyzetet, vagy szakít. A szakítás sokszor egyszerűbb, kevésbé problémás, ezért saját önös érdeküket, mint szellemi lények, érvényesítik.
A harmadik folyománya: a gyerekek. Itt elég tarka a kép, de a gyerekvállalás a szcientológusok jó részénél nem divatos. Van nem kevés kivétel, de ha belegondolunk, hogy ha valaki komolyan gondolja, a teljes szabadságért fel kell vállalni a teljes elkötelezettséget – a Hídon való haladás meglehetősen költséges (a pénzt ugye „valahonnan” el kell vonni), valamint az egyház igényt tart a szabadidőre (önkéntes lelkész program stb.), így a gyereknevelés bizony háttérbe szorul.
A szcientológia gyereknevelési módszereiről csak annyit, hogy a „halhatatlan szellemi lény alapelv” itt is jelentkezik, a „kis felnőtt” hozzáállás elég elterjedt. Amikről még szó lesz, kb. azt plántálják a gyerekbe a nevelés során – a „veszélyes környezetet”, a gyilkos pszichiátereket és azt, hogy „ne támogassa az alacsony statisztikát”. A hagyományos oktatás jelentősége háttérbe szorul (mert ugye nem használják Hubbard tanulási technológiáját), illetve a gyereket inkább a szcientológia képzések felé orientálják. Vannak kifejezetten gyerekeknek készült tanfolyamok (pld. „Gyerek kommunikációs tanfolyam”, „Hogyan tanuld meg?” stb.).
Az egyháznak kétféle munkatársa van: vannak a Sea Org tagok, ők az elit, egy bizonyos szint feletti szervezeteknek csak Sea Org tagok lehetnek a munkatársa. A Sea Orgról már sok szó esett ezen a blogon, így most azokat nem ismétlem el, annyit mondanék csak ezzel a témával kapcsolatosan: a Sea Org tagoknak tilos 1995 v. 1996 óta gyereket vállalni. Ha egy nő Sea Org tagként teherbe esik, két választása van: abortusz vagy azonnal kirúgják.
A „gyerekek a Sea Orgban” témáról (a 1996 előtti állapotok) oldalakat lehetne írni, itt csak a lényegi pontokat emelném ki. A Sea Orgos szülők ugye napi 14-20 órát dolgoznak, hétvégén is, maximum kéthetente van egy szabadnapjuk. Amikor még vállalhattak gyereket, akkor sem volt semmi idejük nevelni, max. napi 20-30 perc maradt rá A Sea Orgnak saját bölcsődéi és óvodái voltak, ahová többnyire az olyanok kerültek, akik minden más poszton megbuktak. A pszichológia és a pedagógia 100%-ban el volt vetve, tehát maradtak a hubbardi módszerek.
A Sea Orgon belül volt egy úgynevezett Kadét Org – ide kerültek azok a gyerekek, akikre még nem lehetett egy szervezetbeli pozíciót rábízni. Még a Sea Orgos pályám elején igen közelről tanulmányozhattam a Kadét Orgot. Én csak a végeredményt láttam – rengeteg elképesztően neveletlen és kifejezetten antiszociális gyereket láttam ott. De erről is rengeteg információ elérhető a nemzetközi, szcientológiával kapcsolatos fórumokon. A Los Angeles-i szervezetben a szeretet és a gondoskodás hiánya olyan lázadási tüneteket produkált, hogy nem egy „kadét” megszökött és az utcai bandákhoz csatlakozott! Én pedig egyszer a saját szememmel láttam (a Kadét Orgban), hogy két gyerek, amikor hátat fordított nekik a tanfolyamfelügyelő, rátámadtak és az egyik gyerek teljes erővel belevágott egy derékszögű vonalzóval a tanfolyamfelügyelő hátába.
A nem Sea Org-tag munkatársak vállalhatnak gyereket, de nem divat. „Gyártanak elég testet ezen a bolygón” – mondta nekem egyszer az egyik missziós munkatárs. Talán ez foglalja össze legjobban a többségi hozzáállást. Természetesen vannak itt is kivételek, hiszen a szcientológia (szerencsére) nem volt képes teljesen lerombolni a hagyományos családi és kultúrális értékeket mindenkinél.
(folytatása következik)